اخبار و مقالات سوپر لایف

دربازکن برقی
بی پروا

دربازکن برقی

امروزه با آپارتمانی شدن خانه ها و پر جمعیت شدن آنها و وجود خانوار های متعدد در یک ساختمان، استفاده از دربازکن برقی الزامی شده است.

زیرا دیگر هیچ فردی قادر نیست مثلاً از طبقه سوم ساختمان با طی کردن تعداد زیادی پله و اتلاف وقت و انرژی زیاد به سلامتی خود صدمه بزند و در ساختمان را با دست باز کند!

به همین مناسبت امروزه استفاده از دربازکن برقی جزو ضروریات ساختمان شده است و هیچ خانواده ای حاضر نیست خرابی دربازکن برقی ساختمان خود را حتی برای چند ساعت تحمل کند.

همه ما تجربه قطعی چند ساعته برق و بالطبع قطعی دربازکن های برقی را برای چند ساعت تجربه کرده ایم و کاملاً ملموس مشکلات فقدان دربازکن برقی را تجربه نموده ایم و دیده ایم که قطعی دربازکن برقی حتی برای یک ساعت چقدر مشکلات و دردسر برای ما ایجاد کرده است.

 

بنر دربازکن برقی

 

دربازکن های برقی جهت رفاه بیشتر ما انسان ها و همچنین تامین اهدافي مانند كنترل رفت و آمد افراد و مسائل حفاظتی و امنیتی بر روی انواع درب ها مانند درب گاراژ، درب حیاط و درب ورودی ساختمان نصب شده و مورد بهره برداری قرار می گیرد. پس از نصب دربازکن برقی می توان به راحتی فقط با فشار شستی روی ریموت کنترل از فاصله دور درب منزل خود را به سرعت باز کرد .

دربازکن های برقی را می توان روی انواع مختلف درب های کشویی یا ریلی، درب های لولایی، درب های چند تکه، درب یک تکه چرخان و درب های کرکره ای نصب کرد. مکانیسم اکثر دربازکن های برقی های از نوع الکترو مکانیکی است.

 

دربازکن برقی

 

قسمت های تشکیل دهنده یک دربازکن برقی

بخش های اصلی یک سیستم درب باز کن اتوماتیک با مکانیسم داخلی الکترو مکانیکی به شرح زیر است:

1-  موتور الکتریکی

2-  قسمت مکانیکی یا گیربکس

3-  برد در برقی

۴- تجهیزات ایمنی

5-  شستی های کنترل دستی

6- ریموت کنترل

که در بخش های بعدی به شرح مفصل هر کدام می پردازیم.

با آشنا شدن با قسمت های تشکیل دهنده درب برقی  پیدا کردن ایراد دربازکن برقی کار راحتی خواهد بود.

 آشنایی با موتور الکتریکی دربازکن برقی

در بیشتر در باز کن های اتوماتیک از موتورهای تک فاز استفاده می شود. این موتورها باید قابلیت چپگرد و راستگرد شدن را داشته باشند. این موتورها در توان های ۵۰ وات تا ۱۰۰۰ وات برای درب های مختلف با توجه به اندازه و وزن آن مورد استفاده قرار می گیرد.

فقط برای دربازکن برقی دو لنگه دو موتور لازم است ولی در بقیه درب ها یک موتور کافی است. نکته قابل توجه در مورد موتور در بازکن برقی این است که کار یکسره و مداوم موتور در این سیستم ها باعث داغ کردن موتور و آسیب رسانی به آن می شود. لذا باید از باز و بسته کردن پشت سرهم درب بدون وقفه خودداری کرد.

 

دربازکن برقی - سفارش در برقی

 

قسمت مکانیکی یا گیربکس دربازکن برقی

به دلیل کافی نبودن نیروی یک موتور معمولی تک فاز برای باز و بسته کردن درب باید توسط یک سیستم مکانیکی نیروی آن را افزایش داد. اصولاً برای این کار از جعبه دنده یا گیربکس استفاده می شود. پس از افزایش نیرو نحوه انتقال آن به درب به روش های گوناگون، بسته به نوع بهترین در برقی انجام می شود.

 برای درب های ریلی یا کشویی نیرو توسط یک چرخ دنده از محور محرک مکانیکی به دنده های شانه ای نصب شده زیر درب منتقل می گردد. در مورد درب های یک تکه که به طور عمودی باز و بسته می شوند و درب های تکه ای نیرو توسط زنجیر یا تسمه انتقال می یابد و برای درب های تک لنگه یا دو لنگه توسط بازو هایی درب باز و بسته می گردد.

در برخی سیستم های دربازکن درب های یک لنگه یا دو لنگه قطعه گیربکس شامل یک پیچ حلزونی و مهره مربوط به آن است و در این مدل درب مورد نظر با چرخش پیچ و حرکت مهره باز و بسته می گردد.

برای باز و بسته کردن درب برقی به صورت دستی در مواقع ضرورت مانند مواقع تنظیم هنگام نصب یا در موارد قطع برق، باید محور گیربکس را آزاد کرد. این اقدام در سیستم های مربوط به درب های کرکره ای توسط سیم بکسل و در درب های چند تکه یا یک تکه چرخان که دستگاه اصلی روی سقف نصب شده است، توسط یک ریسمان آویزان انجام می گیرد. در سیستم های درب های کشویی این عملکرد با کمک یک سوییچ و باز کردن درب کوچک روی دستگاه اصلی انجام می شود.

 

دربازکن برقی - درب برقی

 

برد الکترونیکی بهترین درب برقی

برد الکترونیکی که جهت کنترل زمان و تنظیم زمان حرکت درب استفاده می شود، محل قرار گیری آن در سیستم های مختلف فرق می کند. مثلاً در مورد درب های ریلی روی دستگاه اصلی نصب شده و در موارد درب های لولایی در یک تابلو در کنار درب به صورت جداگانه قرار گرفته است. زمانی که برد در برقی شما دچار مشکل شود شما حتما باید به فکر تعمیر دربازکن برقی خود باشید.

تجهیزات ایمنی در برقی

برای جلوگیری از آسیب رسیدن به افراد و وسایل نقلیه در هنگام حرکت درب، باید از یک تاسیساتی استفاده کرد که هم حرکت در برقی را اعلام کند و هم در صورت عبور فرد یا وسیله در هنگام حرکت، درب آن را به خوبی متوقف نماید یا باز کند. معمولاً برای این هدف از سنسور های مادون قرمز استفاده می شود که به علت اهمیت آن در ادامه به شرح مفصل کارکرد آن می پردازیم.

 

دربازکن برقی - بهترین در برقی

 

 سنسورهای مادون قرمز دربازکن برقی

این سنسورها که اصطلاحاً چشمی نیز نامیده می شوند دارای دو قسمت جداگانه فرستنده  و گیرنده هستند. سنسور های گیرنده و فرستنده در بیرون و یک جفت دیگر در فضای داخلی در دو طرف درب به شکل رو به روی هم قرار دارند. حداقل ارتفاع نصب ۲۵ سانتی متر می باشد و در محل هایی که امکان نصب روی دیوار نباشد آن ها را بر روی پایه های خاصی نصب می کنند.

در صورت عبور انسان یا وسیله نقلیه از بین این دو قطعه، اشعه عبوری قطع شده و ال ای دی روی گیرنده روشن می شود. سپس رله روی گیرنده تحریک می شود. بعد از آن کنتاکت های رله به مدار کنترل روی برد الکترونیکی وصل می شوند و به این شکل برد الکترونیکی می تواند دستور لازم را برای توقف درب (برای حالتی که در حال بسته شدن است) یا باز شدن درب را بر اساس تنظیمات برد به موتور دستگاه ارسال نماید.

شستی های کنترل دستی دربازکن برقی

این شستی ها شامل یک شستی باز و یک شستی بسته می شوند که جهت حرکت درب به منظور باز و بسته شدن و یا توقف آن در صورت نبود ریموت در برقی کاربرد دارند. بهتر است شستی استوپ ((stop را در محل مناسبی در دسترس نصب کرد تا در مواقع اضطراری جهت متوقف کردن درب از آن استفاده کرد.

شستی بسته استوپ در داخل دربازکن برقی نصب می شود و شستی ری استارت معمولاً به صورت سوئیچی بوده و می توان با یک کلید مانند کلید درب های معمولی آن را باز کرد (با جا دادن سوئیچ در محل مربوطه و چرخاندن آن، کنتاکت باز، بسته می شود) و در بیرون نصب می گردد.

 

دربازکن برقی - سوپرلایف

 

ریموت کنترل در برقی

معمولاً از یک فرستنده رادیویی کوچک دستی جهت کنترل از راه دور سیستم در بازکن برقی استفاده می شود که به آن ریموت کنترل می گویند. بر روی ریموت شستی های فشاری وجود دارد که برای توقف درب یا باز و بسته کردن از آن ها استفاده می شود. دستگاه ریموت به علاوه کارت رادیویی گیرنده روی برد الکترونیکی و آنتن قطعات ارتباط رادیویی سیستم را شکل می دهند.

برای سفارش دربازکن برقی می توانید از طریق شماره 02184216 با کارشناسان برند سوپرلاف در ارتباط باشید و در اتوماتیک را براساس نیازی که دارید خریداری کنید.

Print
1204 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته

تماس با سوپر لایف

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است. تمامی حقوق برای شرکت متین گذر محفوظ است. ۱۴۰۰ ©Copyright