اخبار و مقالات سوپر لایف

چشمی درب اتوماتیک پارکینگ
مبینا سرمدی

چشمی درب اتوماتیک پارکینگ

امروزه توانایی باز یا بسته کردن درب برقی پارکینگ به یک ریموت کنترل از راه دور کوچک محدود می شود که می تواند روی یک جا کلیدی همراه با کلید ماشین شما قرار بگیرد. مردم راحتی درب های اتوماتیک گاراژ را دوست دارند. مقرراتی وضع شده است تا اطمینان حاصل شود که آن ها مطابق با آخرین استاندارد های ایمنی هستند و برای مدت طولانی پس از نصب به خوبی عمل می کنند.

سال‌ ها پیش قانونی تصویب شد که طبق آن هر درب اتوماتیک پارکینگی که بعد از آن تاریخ نصب می ‌شود، باید حسگر هایی داشته باشد که از بروز حوادثی مانند بسته شدن در هنگام ایستادن در مقابل آن جلوگیری کند. از آن تاریخ، همه درب باز کن ‌های پارکینگ دارای چشمی هایی هستند که پس از فعال شدن، از بسته شدن درب تا زمانی که همه موانع از سر راه خارج نشوند، جلو گیری می ‌کنند.

نحوه کار چشمی درب اتوماتیک پارکینگ به چه صورت می باشد؟

بیایید نحوه عملکرد چشمی های درب اتوماتیک پارکینگ را بررسی کنیم. نحوه کار سنسور های درب پارکینگ دو نکته اساسی دارد:

1. فوتو آی (photo eye)

چشمی در برقی پارکینگ با استفاده از سیستم فوتو آی کار می کند. این حسگر های مادون قرمز در دو طرف درب گاراژ شما حدود دو تا شش اینچ از سطح زمین قرار می گیرند. هنگامی که دکمه ریموت کنترل از راه دوری را که برای باز کردن درب گاراژ خود استفاده می کنید فشار می دهید، سیگنالی برای باز کردن درب به سنسور ها ارسال می کند. اما هدف اصلی فوتو آی این است که از بسته شدن در به روی کسی یا چیزی جلوگیری کند.

چشمی درب اتوماتیک پارکینگ

2. خط دید

هنگامی که درب اتوماتیک باز است و هیچ چیز مانع آن نمی شود، فوتو آی ها در دو طرف درب شما یک پرتو مادون قرمز به یکدیگر می فرستند. درب فقط در صورتی بسته می شود که پرتو بدون وقفه باقی بماند. اما اگر فردی، حیوانی یا دوچرخه ای سر راه باشد و پرتو قطع یا مسدود شود، در بسته نمی شود بلکه دوباره باز می گردد.

چگونه می توان تشخیص داد که چشمی درب برقی پارکینگ دچار مشکل شده است؟

اگر درب اتوماتیک پارکینگ شما به طور معمول باز می شود اما بسته نمی شود یا شروع به بسته شدن می کند و سپس بدون هیچ مانعی در راه باز می شود، احتمال زیادی وجود دارد که سنسور درب پارکینگ شما نا درست عمل کند. این می تواند منجر به دو مشکل اصلی شود:

اولین مورد این است که درب اتوماتیک پارکینگ بسته نمی شود. این مشکل می تواند ناشی از عملکرد نا درست سنسور درب باشد. دکمه ریموت کنترل از راه دور را فشار دهید یا کلید برق را در داخل گاراژ بزنید تا در بسته شود. اگر درب شروع به بسته شدن کرد، اما سپس متوقف شد و به عقب برگشت تا کاملاً باز شود، می‌دانید که نقصی وجود دارد.

مشکل دوم زمانی رخ می دهد که درب اتوماتیک پارکینگ حتی با وجود مانع در مقابلش بسته می شود. این نشانه دیگری از احتمالاً نقص عملکرد چشمی درب اتوماتیک می باشد و مشکل بسیار بدتری است زیرا این احتمال وجود دارد که باعث آسیب دیدگی یا آسیب قابل توجهی به خودرو یا برخی تجهیزات دیگر شود.

چگونه می توان چشمی های درب اتوماتیک پارکینگ را تعمیر کرد؟

پس از این که تشخیص دادید که چشمی درب پارکینگ شما به هر یک از دلایل بالا کار نمی کند، ترفند های ساده ای وجود دارد که می توانید ببینید آیا می توانید مشکل را حل کنید یا خیر. این دو راه را برای تعمیر حسگرهای درب بازکن گاراژ خود امتحان کنید:

1. عدم کارکرد صحیح به دلیل لنز های کثیف

این موضوع می تواند یکی از محتمل ترین دلایل کارکرد غلط چشمی ها باشد. واضح ترین راه حل مشکل ممکن است کثیف بودن لنز ها باشد. این لنز ها از شیشه ساخته شده اند، بسیار شبیه به آنچه در لنز دوربین استفاده می شود. چشمی سنسور های درب اتوماتیک پارکینگ بسیار کوچک هستند و به مرور زمان به راحتی کثیف می شوند. از یک پارچه نرم با یک پاک کننده ملایم استفاده کنید که رگه هایی از خود باقی نماند. به آرامی کثیفی از سطح چشمی را پاک کنید. زیاده روی نکنید، زیرا اگر چشم را خیلی خیس کنید، آلودگی بیشتری به آن می چسبد.

نحوه کار چشمی درب اتوماتیک پارکینگ به چه صورت می باشد؟

2. عدم کارکرد صحیح به دلیل بر هم خوردن تراز

خارج شدن از تراز و خط مستقیم چشمی های درب برقی پارکینک یکی دیگر از رایج ترین دلایل بروز مشکل در عملکرد سنسور ها می باشد. چشمی ها باید در همان جهت و در همان زاویه اولیه قرار بگیرند. در قسمت بیرونی هر سنسور یک چراغ LED وجود دارد. اگر یکی از این چراغ ها چشمک می زند، به این معنی است که سنسور در تراز نیست.

از یک پیچ گوشتی برای محکم کردن پیچ های روی براکت که چراغ LED چشمک زن را نگه می دارد استفاده کنید تا زمانی که با دیگری هم تراز شوند و سپس آن را محکم ببندید. هم چنین می توانید این کار را با خم کردن براکت به حالت اولیه خود انجام دهید. هنگامی که چراغ های حسگر را مجدداً تنظیم کنید، چشمک زدن متوقف می شود.

آیا سرمای هوا می تواند باعث مختل شدن عملکرد چشمی درب پارکینگ شود؟

همیشه ممکن است مشکل شما مربوط به آب و هوا باشد. اگر بیرون یخ باشد، ممکن است آستر درب پارکینگ شما یخ زده باشد و به همین دلیل است که درب باز نمی شود. یا ممکن است متراکم شدن چشمی درب برقی های شما مانع از کارکرد صحیح آن ها شود.

چرا در صورت بروز مشکل برای چشمی در پارکینگ بهتر است از متخصصان کمک بخواهیم؟

دلیل این که اگر چشمی های درب شما هنوز پس از اقدامات انجام شده در بالا کار نمی کنند را بهتر است یک نیریو آموزش دیده مشخص کندچرا که ممکن است در سیم کشی مشکلی وجود داشته باشید. و هر چیزی که مربوط به برق یا سیم کشی باشد باید همیشه به یک متخصص سپرده شود. انجام یک پروژه تعمیر چشمی با این ماهیت برای شما غیر ممکن نیست. اما سیم کشی می تواند بسیار مشکل و همانطور که می دانید، بالقوه خطرناک باشد. یک متخصص درب پارکینگ تجربه و دانش کار با انواع مختلف سیستم ها را دارد و ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای رفع مشکل را نیز همیشه با خود به همراه دارد.

درب اتوماتیک پارکینگ جزو تجهیزاتی می باشد که به طور روز مره با آن سر و کار داریم و در صورتی که دچار مشکل شود می تواند زندگی ما را تا حد زیادی دشوار کند، از همین رو رسیدگی به آن باید همواره در دستور کار شما قرار بگیرد تا درب برقی تان همیشه به خوبی کار کند. چشمی درب اتوماتیک پارکینگ از جمله مهم ترین و حساس ترین قطعات آن می باشد و عملکرد صحیح آن می تواند سلامت شما و وسایل نقلیه تان را تضمین کند.

برای سفارش درب اتوماتیک در ابعاد دلخواه کافیست با بهترین برند درب برقی یعنی سوپرلایف در ارتباط باشید. در فروشگاه آنلاین سوپرلایف می توانید هر نوع درب اتوماتیکی که می خواهید را سفارش دهید.

 

Print
113 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته

تماس با سوپر لایف

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است. تمامی حقوق برای شرکت متین گذر محفوظ است. ۱۴۰۰ ©Copyright