اخبار و مقالات سوپر لایف

جک پارکینگ
بی پروا

جک پارکینگ

با پیشرفت تکنولوژی در صنایع مختلف، درب پارکینگ های عمومی و خصوصی و پارکینگ منازل دارای سیستم های اتوماتیک در بازکن شده است که این سیستم به جک پارکینگ معروف است.

در واقع کار جک پارکینگ باز کردن اتوماتیک درب پارکینگ است. جک برقی پارکینگ که باعث آسان شدن تردد عابرین هنگام عبور از درب ها شده است به جک برقی مدرن نیز مشهور است.

در گذشته این جک های پارکینگ فقط بر روی ساختمان ‌های لوکس نصب می‌ گردید، ولی امروزه برای تمام ساختمان ‌ها یک ضرورت شده است و هر ساختمانی که ساخته می‌شود، باید جک مخصوص درب پارکینگ داشته باشد.

حال این جک می‌تواند یک کرکره برقی باشد یا یک جک برقی!

 

جک پارکینگ

 

 این جک ها در درب های تک لنگه و دو لنگه با وزن، ابعاد و تردد های گوناگون قابل نصب هستند. به این شکل که بازوهای جک ها در یک طرف درب های تک لنگه و دو طرف درب های دو لنگه به باز شدن راحت و آرام درب ها اقدام می کنند.

جک پارکینگ یک مکانیسم مکانیکی، هیدرولیکی و یا پنوماتیکی دارد که پس از نصب بر روی درب های لولایی امکان باز و بسته کردن درب را فقط با فشردن دکمه ریموت کنترل فراهم می کند. مزیت جک های هیدرولیکی نسبت به جک های مکانیکی امکان تردد بسیار بالا و قابلیت نصب آن بر روی درب های بسیار سنگین و صنعتی است.

جک برقی پارکینگ به وسیله حسگرها و چشمی های که در آن تعبیه شده موانع موجود در زمان باز و بسته شدن درب را تشخیص داده و از برخورد به موانع جلوگیری می کند.

از دیگر ویژگی های این جک آن است که به دلیل کارکرد این مدل جک ها به وسیله برق و انرژی الکتریکی، در صورت قطع جریان برق باید درب را به صورت دستی باز و بسته کرد.

 

جک پارکینگ

 

اجزای تشکیل دهنده یک جک پارکینگ

جک برقی پارکینگ مانند هر نوع سیستم دیگری از اجزای مختلفی تشکیل شده است. ریموت کنترل، قطعات فلزی، باکس و ترانس، چشمی، دو بازو که بر روی درب نصب می شود، مرکز کنترل، فلاشر و چراغ های هشدار دهنده همگی اجزای تشکیل دهنده جک پارکینگ اصل هستند که در ادامه به شرح جداگانه هر یک می پردازیم.

1- مرکز کنترل : در واقع مغز جک اتوماتیک است، به این صورت که کلیه فرامین باز و بسته کردن و توقف درب را قسمت مرکز کنترل صادر می کند.

2- چشمی : به کمک اشعه مادون قرمز وجود مانع خارجی بین درب را تشخیص می دهد و مانع از بسته شدن درب و آسیب رساندن به خودرو و فرد می شود.

3- چراغ چشمک زن : علایم هشدار دهنده را طبق فرمان صادر شده از سوی مرکز کنترل، نشان می دهد.

4- ریموت کنترل : وسیله ارتباط بین مصرف کننده و مرکز کنترل همین ریموت کنترل است. بر اساس استاندارد در هر پک بهترین جک پارکینگ دو عدد ریموت وجود دارد که در صورت نیاز می توان تعداد آن را افزایش داد.

5- جک بازویی : قطعه ای است که نیروی الکتریکی را به نیروی مکانیکی مورد نیاز برای باز و بسته کردن درب تبدیل می کند.

6- فلاشر: فلاشر در واقع با علایم و آلارم های هشدار دهنده مختلف مانند چشمک زدن، پیام مرکز کنترل را نشان می‌ دهد.

انواع مختلف جک های پارکینگ

در حالت کلی بر اساس نوع عملکرد دو نوع جک پارکینگ در بازار موجود است :1- جک های پارکینگ الکترو مکانیکی و 2- جک های پارکینگ هیدرولیکی که در ادامه به شرح مفصل هر یک می پردازیم.

 

جک پارکینگ - خرید جک پارکینگ

 

1- جک پارکینگ الکترومکانیکی

این مدل از جک های بازویی برای تردد نسبتاً کم و درب های با وزن سبک مناسب هستند و با نیروی مکانیکی و گیربکس کار می کنند. این مدل جک برای درب ساختمان های مسکونی که نسبت به اماکن عمومی کم رفت و آمدتر هستند کاربرد دارد.

مکانیزم عملکرد این جک به این شکل است که موتور کوچکی در قسمت بالای بازوی جک قرار دارد که به کمک گیربکس به ماردون جک کمک می کند تا با افزایش دادن طول بازو و یا کاهش طول آن باعث باز و بسته شدن دربازکن برقی شود.

جک الکترومکانیکی از لحاظ ایمنی نیز مانند درب های هیدرولیکی دارای سطح امنیت مناسبی است که البته با اضافه کردن یک قفل برقی می توان با خیال آسوده از آن استفاده کرد. عملگرهای این مدل جک ها قیمت پایین تری نسبت به جک های هیدرولیکی دارند و به همین دلیل بیشتر استفاده می شوند. طول عمر مفید استفاده از این جک ها 8 تا 10 سال است.

اگر به دنبال جک پارکینگ مناسب می گردید پیشنهاد ما به شما خرید جک پارکینگ دلفین می باشد.

2- جک پارکینگی هیدرولیکی

این نوع جک برای مکان های صنعتی و تجاری که درب های سنگین و تردد های بالا دارند، مناسب است. اساس کارکرد این نوع از جک ها فشار روغن است. امتیاز اصلی جک های هیدرولیکی نسبت به نوع الکترومکانیکی قدرت بسیار زیاد آنها، قابلیت کارکرد نا محدود و استهلاک بسیار پایین آنها است.

در مقابل از لحاظ قیمتی بسیار گران تر از جک های پارکینگ الکترومکانیکی هستند. در این نوع جک ها جهت امنیت بالاتر و جفت شدن لنگه های درب بر روی هم از قفل برقی استفاده می شود. طول عمر مفید جک های هیدرولیکی 10سال الی  15 سال است.

حال سوال اینجاست چطور باید جک پارکینگ تقلبی را از اصل تشخیص بدهیم؟ به منظور می توانید مقاله تشخیص جک پارکینگ تقلبی از اصل را بخوانید و با این مورد بیشتر آشنا شوید.

 

جک پارکینگ - سفارش جک پارکینگ

 

موارد مهم در خرید  و نگهداری جک پارکینگ

امروزه در بازار لوازم مصرفی ساختمان و قطعات صنعتی هم مدل های وارداتی انواع جک پارکینگی وجود دارد و هم انواع مدل های ساخت ایران که هر کدام ویژگی و مزایا و قیمت خاص خود را دارند. در حالت کلی هر شخصی که اقدام به خرید جک پارکینگ می کند باید با توجه به نیاز پارکینگ خود و وزن و مدل درب پارکینگ و البته میزان هزینه ای که برای این کار در نظر گرفته است اقدام به مشاوره با کارشناسان این امر و سپس خرید جک مناسب پارکینگ خود کند.

در فرایند انتخاب و خرید جک مناسب پارکینگ خود  به موارد و نکات زیر دقت و توجه کنید تا در نهایت به خرید مطمئن و رضایت بخش جک برسید.

1- دو سرعته بودن جک ها: یعنی کم شدن سرعت در آغاز و پایان کورس باز و بسته شدن

2- زاویه باز شوندگی

3- ولتاژ برق مصرفی یا همان  AC یا DC بودن جک

4- جنس چرخ دنده های گیربکس که فلزی است یا پلاستیکی

5- نوع خلاص کردن

6- امکان استفاده از باطری بک آپ

7- قابل انطباق بودن  برد با تمام سیستم های  RF Ideas

8- دارا بودن خروجی قفل برقی

9- دارا بودن تایمر

10- دارا بودن میکروسوییچ : زیرا میکروسوئیچ در صورت عمل نکردن چشمی و برخورد با خودرو فشار وارده را تشخیص داده و درب را باز می کند.

 

جک پارکینگ - سوپرلایف

 

جهت حفظ و نگهداری جک های پارکینگ خود نیز یک سری اقدامات حمایتی نیاز است که به صورت لیست وار در ادامه بیان می کنیم:

1- در تابستان برای چشمی یک سایبان تعبیه کنید تا آفتاب به صورت مستقیم به آن نخورد.

2- در زمستان جهت جلوگیری از یخ زدگی موتور درب اتوماتیک را با پشم شیشه بپوشانید.

3- هر چند وقت یکبار چشمی را تمیز کنید.

4- تعویض به موقع باتری ریموت کنترل

5- به نحوه باز شدن درب ها و صدای آن دقت کنید. در صورت صدای اضافه و خلل در باز و بسته شدن، درب ها تراز نیستند و باید تراز بشوند.

6- در زمستان تمامی قسمت ها  اعم از ریل، غلتک، جک و فنرها را با روغن مناسب روغن کاری کنید.

Print
741 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته

تماس با سوپر لایف

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است. تمامی حقوق برای شرکت متین گذر محفوظ است. ۱۴۰۰ ©Copyright