اخبار و مقالات سوپر لایف

راهنمای کامل تنظیم چشمی در برقی
مبینا سرمدی

راهنمای کامل تنظیم چشمی در برقی

استفاده از درب های اتوماتیک به امری رایج در زندگی امروز انسان تبدیل شده است. هر ساختمان و اداره ای که ساخته می شود، هر مرکز تجاری که احداث می شود، تمامی آن ها در یک نکته با هم تفاهم دارند و آن هم استفاده از درب اتوماتیک می باشد. درب های برقی به بخشی جدایی نا پذیر از نحوه زندگی ما تبدیل شده اند و دیگر حتی تصور این که برای باز و بسته کردن درب پارکینگ از خودرو پیاده شوید برای بسیار غیر ممکن می باشد.

تمامی درب های برقی دارای یک چشمی دیجیتال می باشند تا باز و بسته شدن درب را کنترل کنند. تنظیم این چشمی های درب های برقی می تواند تا حدودی چالش بر انگیز باشد. در این مقاله به راهنمایی شما در زمینه تنظیم چشمی در برقی می پردازیم.

چشمی در برقی چگونه کار می کند؟

احتمالا شما هم دو قطعه الکترونیکی را که در کنار بسیاری از درب برقی ها از جمله درب پارکینگ ها نصب می شوند را دیده اید. این دو سنسور رو به روی یک دیگر تنظیم می شوند و وظیفه تشخیص اجسام و موانع که در مقابل آن ها قرار دارند را بر عهده دارند. در صورتی که این قطعات به درستی کار نکنند و یا این که کلا وجود نداشته باشند، امکان برخورد در با فرد و یا شئ ای که در مقابل آن قرار دارد وجود دارد و این موضوع می تواند باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی شود. برای مثال اگر یک در پارکینگ به چشمی در برقی مجهز نباشد این احتمال وجود دارد که در فلزی به خودرو برخورد کند و هزینه های زیادی را برای کاربر خود به وجود بیاورد.

ارتباط میان چشمی در برقی و مدار کنترل چگونه است؟

امواجی میان دو سنسور که به عنوان چشمی در شناخته می شود در جریان است. زمانی که مانعی در سر راه این چشمی ها قرار می گیرد، این مسیر مستقیم موج مادون قرمز قطع می شود و در نتیجه سنسور این فرمان را به مدار کنترل ارسال می کند که مانعی جلوی در است و در نتیجه مدار کنترل از بسته شدن درب اتوماتیک جلو گیری می کند. مجددا زمانی که مانع ها از جلوی سنسور ها کنار بروند، امواج مادون قرمز میان دو چشمی برقرار می شود و در نتیجه سنسور فرمان عدم وجود مانع را به مدار کنترل ارسال می کند. تنها در این صورت است که مدار کنترل درب اتوماتیک این اجازه را صادر می کند که در بسته شود.

در زمان نصب و تنظیم چشمی در برقی به چه نکاتی باید توجه داشت؟

وقتی می خواهید برای درب اتوماتیک خود چشمی در برقی نصب کنید باید به یک سری از نکات مهم توجه داشته باشید. در ادامه به بررسی مهم ترین نکات در زمینه تنظیم چشمی در برقی می پردازیم تا شما به راحتی بتوانید در جریان آن ها قرار بگیرید.

راهنمای کامل تنظیم چشمی در برقی

1. ارتفاع چشمی در برقی از سطح زمین

چشمی های دیجیتال را می توان در هر ارتفاعی از سطح زمین قرار داد اما بازه ی توصیه شده توسط کارشناسان این حیطه 25 الی 65 سانتی متر می باشد. با بررسی کارشناسان مشخص شده که وقتی چشمی در برقی در مینیمم ارتفاع 25 سانتی متری و ماکزیمم ارتفاع 65 سانتی متری قرار می گیرد بهترین عملکرد را از خود نشان می دهد. باز هم مقدار ایده آل برای ارتفاع چشمی ارتفاع 60 سانتی متری عنوان شده است.

2. مقابل هم بودن چشمی ها

زمانی که اقدام به نصب و تنظیم چشمی در برقی می نمایید حتما به این نکته توجه نمایید که سنسور ها درست در مقابل یک دیگر قرار داشته باشند. در صورتی که چشمی ها مقابل هم دیگر نباشند ارتباط میان آن ها به درستی بر قرار نمی شود و در این صورت احتمال ایجاد خطا زیاد می شود. بر قراری امواج میان دو چشمی فقط زمانی به درستی حاصل می شود که سنسور ها دقیقا رو به روی یک دیگر باشند.

مطالب پیشنهادی سوپرلایف: علل خرابی چشمی در برقی پارکینگ

3. تنظیم درست سیم های مثبت و منفی ورودی به چشمی در برقی

یک سیم مثبت و یک سیم منفی 24 ولت وارد چشمی در برقی می شوند. اتصالات این سیم ها درون چشمی در اتوماتیک باید به درستی انجام پذیرد تا سنسور ها به درستی کار کنند. در صورتی که اتصالات به درستی بر قرار نشوند یا چشمی دیجیتال می سوزد و یا این که فرایند کنترل و تشخیص مانع را به درستی انجام نمی دهد.

در صورتی که دو سیم با هم برخورد داشته باشند این احتمال پیش می آید که فیوز شما بسوزد پس به این نکته نیز توجه داشته باشید. از آن جایی که این سیم ها تنها 24 ولت می باشند، خطر برق گرفتگی شما را تهدید نمی کند اما مراقب باشید چرا که در صورت برخورد سیم با شما احتمال ایجاد یک شوک ضعیف وجود دارد.

چشمی در برقی چگونه کار می کند؟

4. تنظیم واشر اطراف چشمی در برقی

چشمی در برقی یک المان اکتریکی می باشد و از همین رو در برابر آب و رطوبت باید از آن محافظت کرد. برای این منظور در اطراف سنسور فتوسل یک واشر قرار داده می شود تا از ورود هر گونه نم یا رطوبت به درون چشمی جلوگیری به عمل آورد.

همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله مراحل اتصال در برقی به چشمی را نیز مطالعه کنید.

چگونه از برقراری ارتباط میان دو چشمی فتوسل اطمینان حاصل کنیم؟

پس از آن که مراحل نصب چشمی در برقی انجام شد نیاز به چک کردن ارتباط میان دو چشمی می باشد. برای این منظور کافی است که دست خود را مقابل چشمی ها حرکت دهید؛ اگر صدای «تق» مانندی شنیدید یعنی به احتمال قوی فرایند نصب و تنظیم چشمی در برقی به درستی انجام پذیرفته است.

جهت اطمینان بیش تر از این موضوع یک بار زمانی که درب اتوماتیک در حال بسته شدن می باشد مجددا اقدام به قرار دادن دست خود در مقابل چشمی در برقی بنمایید. اگر بسته شدن درب برقی متوقف شد یعنی چشمی ها درست در جای خود قرار گرفته اند و تنظیم آن ها به درستی انجام شده است.

هر در اتوماتیک برای این که بتواند عملکرد خوبی را از خود به جا بگذارد نیاز به چشمی در برقی دارد. این چشمی ها به گونه ای مهندسی و ساخته شده اند که وجود موانع در مقابل خود را تشخیص دهند و از بسته شدن ناگهانی درب جلوگیری کنند. در صورتی که چشمی در های برقی به درستی کار نکنند هزینه های مالی و جانی زیادی را می توانند به شما تحمیل کنند و از همین رو باید از سلامت آن ها مطمئن شوید. عملکرد صحیح چشمی در برقی باعث عملکرد صحیح کل سیستم در اتوماتیک می گردد و از همین رو همواره باید مورد بررسی قرار بگیرد.

سخن پایانی

برای سفارش درب  اتوماتیک در ابعاد دلخواه کافیست با بهترین برند درب برقی یعنی سوپرلایف در ارتباط باشید. در فروشگاه آنلاین سوپرلایف می توانید هر نوع درب اتوماتیک و چشمی در برقی ای که می خواهید را سفارش دهید.

Print
555 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته

تماس با سوپر لایف

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است. تمامی حقوق برای شرکت متین گذر محفوظ است. ۱۴۰۰ ©Copyright